אודות

אשל"מ הינה גוף גביית תמלוגים משותף אשר הוקם בשנת 2023 מטעמי התייעלות כשותפות רשומה על ידי "אשכולות" – חברת התמלוגים של אמני ישראל (זמרים, שחקנים, בדרנים וכיו"ב)  ו"עילם" עמותת התמלוגים של המוסיקאים בישראל (נגנים, מנצחים, תזמורות וכיו"ב), וזאת בהתאם להוראות חוק זכויות מבצעים ומשדרים, התשמ"ד-1984 (תיקון תשנ"ו).

על פי הוראות חוק זכויות מבצעים ומשדרים חלה החובה על כל משתמש בחומר הכולל זכויות מבצעים מוגנות, להסדיר רישיון ולשלם תמלוג ראוי בגין השימוש בחומר המוגן. שימוש זה כולל השמעה ו/או הצגה של כל חומר מוגן,  מוקלט או מצולם, שמשתתפים בו אמנים מבצעים בישראל.

החל משנת 2023 גביית התמלוגים מתבצעת ישירות על ידי אשל"מ, ולא עוד בנפרד על ידי אשכולות ועילם, כפי שהיה נהוג בעבר. במסגרת זו פונה אשל"מ אל גופים ועסקים המשמיעים ומציגים חומרי ביצוע ישראליים בדרישה לתשלום תמלוגים, ואת הכספים הנגבים מטעמה מעבירה היא ישירות לאשכולות ועילם שמחלקות אותם למבצעים המיוצגים.

בין הגופים והעסקים אליהם פונה אשל"מ בדרישה לתשלום זכויות  נמנים רשויות מקומיות ומועצות אזוריות, מסעדות, פאבים, בתי קפה, מועדונים, אולמות וגני אירועים, מלונות ובתי אירוח, חנויות ורשתות, בתים לדיור מוגן, פארקים וגני שעשועים, מועדוני ספורט וקאנטרי, חדרי כושר, בריכות שחיה, ספא, חוגים, מוזיאונים, תערוכות ואולמות תצוגה, אצטדיונים והיכלי ספורט, תחבורה אווירית ויבשתית, אולמות משחק (באולינג, החלקה וכו'), חניונים, תחנות דלק, קניונים, שטחים ציבורים פתוחים, חדרי המתנה, מרכזיות טלפון, מספרות, סניפי בנק ודואר.

תעריף השימוש בזכויות נקבע לכל אחד מהמשתמשים הנ"ל בהתאם לסיווגו העסקי (אופי הפעילות) ולהיקף פעילותו העסקית, וזאת על בסיס חיוב שנתי ממוצע שנקבע על פי מחירון מובנה.

לצפיה במחירון אשל"מ לשנת 2024 לחץ כאן.

חברי הפורום המנהל

זליג רבינוביץ'

מנכ"ל משותף, "אשכולות"

אורי רשטיק

מנכ"ל משותף, "אשכולות"

אדיר וישניה

מנכ"ל, "עילם"

אבנר חודורוב

חבר ועד מנהל, "עילם"

דילוג לתוכן